Energia!

Jak zarządzać swoją energią, aby sprawniej działać – Praktyczne przykłady

Za każdym razem, gdy ktoś wspomina, o tym, że chce być skuteczny i produktywny, ludzie automatycznie myślą, że powinni uważnie monitorować swój czas i wypróbować przypadkowe techniki*, aby zwiększyć swoją produktywność. I to jest poniekąd OK. Jednakże jest jeszcze inna możliwość – można wykorzystać naszą energię, która ma fundamentalny wpływ na efektywność. Ale jak to? I tutaj nasuwają się pytania: jaki ma to związek z działaniem? W jaki sposób można wykorzystać energię? Jak zarządzać swoją energią, aby sprawniej działać? W niniejszym artykule przedstawię kilka praktycznych możliwości.

*Wybacz, ale przypadkowe techniki nie pomogą, jeśli nie dopasujesz ich pod siebie, dodatkowo, należy zacząć od podstaw, a wybranie techniki to kolejny etap. 

Mam prośbę, zapomnij na chwilę o „zarządzaniu czasem”. Zapomnij o nauce nowej techniki. Zapomnij o szukaniu aplikacji, która obiecuje większą produktywność. Teraz pochylimy się nad innym ważnym aspektem. Jeśli pomniesz ten krok, czyli kwestie energetyczne, nawet najcudowniejszy system zarządzania nie pomoże Ci, gdyż nie będziesz miał siły, aby go nawet wdrożyć. 

Zarządzanie sobą w czasie a zarządzanie swoją energią

Uświadomienie sobie, że nie możesz „zarządzać czasem”, to mała zmiana podejścia, która jest prosta i którą należy wykonać. Czas płynie bez względu na to, co robisz. To nie jest pod Twoją kontrolą.

Co więcej, czas nie jest najlepszą jednostką do skutecznego pomiaru wydajności – dobrze jest pracować w blokach czasowych, ale trzeba robić to umiejętnie. Liczba godzin, które poświęcamy na coś, nie ma związku z ilością faktycznie wykonanej pracy ani ilością „wartości” wytworzonej przez tę pracę. 8 godzin w biurze niekoniecznie jest tak wydajne, jak 4 czy 14 godzin w domu – miernik możesz stosować zamiennie. 

Zajmując się najpierw własnymi potrzebami, czy to fizycznymi, emocjonalnymi, umysłowymi i duchowymi, możesz gwałtownie podnieść swoją produktywność i wartość, jaką dajesz światu (lub miejscu pracy).

Na przykład, jeśli nie jesteś w formie, trudniej jest Ci się skupić przez dłuższy czas. Czy zauważyłeś, że za każdym razem, gdy zaczynasz ponownie ćwiczyć (korzystać z siłowni), czujesz się lepiej, a jakość koncentracji rośnie?

Prawdopodobnie tak. Dlatego tak ważne, jest to, aby prawidłowo zarządzać swoją energią.

Jaką posiadasz energię?

Jak się pewnie domyślasz mamy 4 rodzaje/poziomy energii:

 • fizyczna
 • emocjonalna
 • psychiczna
 • duchowa

Kolejność przedstawienia nie jest przypadkowa, ponieważ energia fizyczna stanowi podstawę działania. Kolejne poziomy opierają się na tym fundamencie. Pozwól, że opiszę każdą energię oraz jak one wszystkie ze sobą współpracują.

Energia fizyczna – co do niej zaliczamy?

Jak wspomniałem energia fizyczna to podstawa naszych działań. Innymi słowy, Twoja energia fizyczna stanowi podstawę tego, jak się czujesz. Jeśli nie zadbasz o wszystkie elementy tej energii, to praca może zacząć sprawiać Ci nie lada wyzwanie, a składa się z tych 3 elementów:

 • Sen
 • Kondycja fizyczna 
 • Dieta, czyli „zdrowe odżywianie”

Spójrz na, to:

 • Kiedy jesteś zmęczony, nie da się załatwić sprawnie ważnych kwestii
 • Jeśli nie śpisz dobrze, nie możesz być produktywny, nie skupiasz się i wszystko Cię drażni, a jedyną rzeczą, o której marzysz to dobry sen
 • Z kolei kiedy źle się odżywiasz i nie dbasz o regularne posiłki, nie możesz się skupić, bo np. odczuwasz dyskomfort w żołądku. Kiedy masz złe nawyki żywieniowe, zawsze będziesz czuć się poniżej normy, co bezpośrednio wpływa na Twoją wydajność

Więc jak zarządzać swoją energią fizyczną?

Rozwiązanie któregokolwiek z powyższych elementów znacznie poprawi Twoją efektywność w pracy, np. lepszy sen sprawi, że wszystko, co wcześniej Cię irytowało, teraz nie będzie miało znaczenia. 

Podobnie, kiedy regularnie ćwiczysz, czujesz się lepiej niż wcześniej, a Twoja koncentracja i samopoczucie jest znacznie lepsza. 

Z kolei zastąpienie fast foodów, owocami, warzywami i dobrym, sprawdzonym pokarmem – na początku sprawi, że Twoje ciało będzie sfrustrowane takim posiłkiem, ale potem poczujesz się bardziej energiczny niż wcześniej.

Twoja energia fizyczna stanowi podstawę tego, ile masz energii. Dlatego, gdy nie masz siły na pracę lub nawet życie, zadaj sobie te pytania

 • Czy wysypiam się wystarczająco?
 • Co z moją kondycją fizyczną?
 • Czy jem odpowiednią żywność?

Dla Twojego zdrowia i efektywności w pracy o wiele ważniejsze jest to, jak dobrze o siebie dbasz, niż to jak wspaniałego systemu zarządzania lub aplikacji używasz.

Czym jest energia emocjonalna? 

Czy umiesz dobrze zarządzać swoją energią emocjonalną? Mam nadzieję, że tak, bo to kolejny poziom, o który warto zadbać po to, aby mieć dobre samopoczucie i osiągać znacznie więcej. 

Pomyśl o tym, kiedy ostatnio byłeś w „flow”, gdzie tak bardzo angażowałeś się w swoją pracę, świat przestał istnieć i zrobiłeś, co trzeba. Jak się czułeś? Czy byłeś zły? Czułeś się smutny? Czy czułeś frustrację? 

Oczywiście, że nie. 

Nie doświadczyłeś żadnych złych emocji, na tyle, aby zawładnęły Twoimi myślami*.

Zgadza się, czasami frustracja i złość doprowadza nas do wspaniałych efektów, bo odwracamy to na swoją korzyść. Jednak długoterminowo ma to dla nas raczej negatywne konsekwencje. 

Tego właśnie szukasz – pozytywnych emocji, które pomogą Ci jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Spójrz na te elementy:

 • przyjemność
 • wyzwanie
 • przygoda
 • pozytywna rywalizacja 

Kiedy jesteś zadowolony, odczuwasz pozytywny zestaw emocji i wtedy wykonujesz najlepszą pracę. Po drugiej stronie medalu są złe emocje, takie jak złość, strach, smutek lub frustracja, które wyczerpują Twoją energię i siłę woli.

Kiedy próbujesz być produktywny, a doświadczasz negatywnych emocji, to tak, jakbyś próbował przebiec maraton z ciężkim plecakiem. Nadal możesz to zrobić, ale będziesz miał duży więcej pracy. 

Zwróć uwagę, jak poziom emocjonalny znajduje się na wierzchu kwestii fizycznych. Kiedy masz zaspokojone fizyczne potrzeby energetyczne, o wiele łatwiej jest doświadczyć wszystkich tych pozytywnych emocji.

Czyli energia fizyczna, poniekąd wpływa na tę emocjonalną i daje podstawę do tego, aby łatwiej było ją zaspokoić. 

Na przykład, może być bardzo trudno, abyś był podekscytowany podjęciem nowego (wymarzonego) projektu, gdy jesteś bardzo zmęczony i każdy element Twojego ciała mówi Ci „mam dość”.

Więc zaraz po tym jak zadbasz o energię fizyczną postaw na swoje emocje. Na dobrą sprawę możesz w tym samym czasie to zrobić. Po prostu dopasuj tę wiedzę pod siebie i zrób, aby było dobrze!

Zarządzanie energią mentalną (psychiczną)

Twoja energia psychiczna służy koncentracji i jakości skupienia. Inaczej mówiąc, jest to Twoje podejście do wszystkiego.

Kiedy masz pozytywne nastawienie i poglądy, Twoja jakość skupienia i koncentracji drastycznie wzrasta. Gdy podchodzisz do nowego projektu z optymizmem i ciekawością, możesz założyć, że osiągniesz znacznie lepsze rezultaty niż wtedy, gdy podchodzisz do niego z pesymizmem lub z negatywnym nastawieniem*. 

*Oczywiście podchodzimy do projektu z głową. Mówienie „jestem zwycięzcą” raczej nie jest pożądane. Chociaż, kto, co lubi 😉 

Standardowo kłaniają się tutaj nasze dwie wcześniejsze energie, Zadbaj o ciało, by łatwiej kreować te dobre emocje, które zadbaj o Twoje podejście. Widzisz teraz, jak ważne jest, aby zarządzać swoją energią.

 • Dlatego nie traktuj pracy jak karę, lecz jak wyzwanie.
 • Nie kończ projektu na ostatnią chwilę, tylko rywalizuj sam ze sobą. 
 • Nie zmuszaj się do pracy, a znajdź w niej pasję – oczywiscie jeśli to możliwe. 

Dopiero w tym miejscu naprawdę pojawia się „zarządzanie czasem”, ale po zaspokojeniu fizycznych i emocjonalnych potrzeb. Tylko wtedy możesz naprawdę wykorzystać zarządzanie czasem, aby Ci to służyło. 

Możesz dzięki temu:

 • Zaplanować godzinę nieprzerwanej pracy
 • Przygotować harmonogram w najlepszy możliwy sposób, aby pracować w trybie pracy głębokiej lub w stanie “flow”.

I znowu zwróć uwagę na to, że poziom mentalna znajduje się na wierzchu poziomu emocjonalnego. Bardzo trudno jest się skupić lub skoncentrować, gdy jesteś zły. Ale łatwo to zrobić, gdy jesteś nastawiony na działanie.

Możesz także stworzyć związek między fizycznością a psychiką. Trudno jest się skupić, gdy spałeś tylko 2 godziny, tak jak trudno jest się skoncentrować, gdy zjadłeś tylko krakersa na śniadanie, a mamy godzinę 15. 

Czy da się zarządzać swoją energią duchową?

Twoja energia duchowa odnosi się do celu, który stoi za pracą, jaką wykonujesz.

Nie myl tego z niczym religijnym. Potraktuj to jako powód, dla którego wykonujesz swoją pracę. Jaki jest powód lub cel, dla którego wstajesz z łóżka codziennie rano?

Znajomość tego celu oznacza, że znasz siebie, wiesz, jakie są Twoje podstawowe wartości. 

Te pytania mogą Ci pomóc:

 • Po co robisz to co robisz?
 • Co daje Ci wykonywanie akurat takiej pracy? 
 • Co w swoich zdaniach lubisz najbardziej?
 • Do czego dążysz? 
 • Jaka jest Twoja wizja pracy, życia? 
 • Co chciałabyś osiągnąć w tym roku?

Kiedy nadchodzą ciężkie czasy, właśnie to źródło energii daje dodatkowy impuls, bo widzisz swój większy cel. Wyzwaniem dla większości ludzi jest znalezienie tej energii i nietracenie jej z oczu

Kompleksowa platforma do lead generation

Więc jak zarządzać swoją energią? 

Przybliżyłem Ci temat, dzięki któremu będziesz w stanie wybrać każdy z poziomów przedstawionej energii i zacząć nad nią pracować. 

Teraz możesz zobaczyć, na co możesz zwrócić uwagę, bo dokładnie zdajesz sobie sprawę, gdzie ucieka Ci Twoja efektywność. Być może powodem jest zły sen, nastrój a może brak większego celu. Każdy z nas może indywidualnie podejść do tych ważnych kwestii. 

Prawdopodobnie już zaczynasz rozumieć wszystkie problemy związane z prokrastynacją, rozproszeniami, koncentracją i zarządzaniem czasem. 

Na przykład, odkładanie na później można przypisać małej ilości energii. Dodatkowo łatwiej jest się rozproszyć, gdy nie lubisz swojej pracy.

Więc zastanów się, co warto poprawić.

Oto prosty punkt wyjścia:

 • Jeśli czujesz zmęczenie fizyczne – wiesz co masz zrobić 😉  
 • Jednak, gdy czujesz się dobrze, ale Twoje uczucia często są negatywne, zwróć uwagę na swoją energię emocjonalną.
 • Zajmij się energią psychiczną, jeśli za długo odkładasz zadania na później.
 • Jeśli nie możesz czerpać przyjemności z wykonywanej pracy, znajdź swój cel, wizję i krok po kroku realizuj swoje plany

Jak widzisz, proste zarządzanie swoją energią obojętnie jak to brzmi, może dać Ci wiele dobrego. Wykorzystaj tę wiedzę, by zadbać o siebie, swoje zasoby energetyczne i zadania, którymi się zajmujesz. Dobrze zarządzania energią to nie tylko działanie, ale i większy spokój.

Autor
Adrian Lonogsz
Coaching | Konsultacje | E-mail marketing

Rozwój to nie tylko praca, ale styl życia, który towarzyszy mi od 10 lat

Moją misją jest pobudzanie do działania i zdobywania swoich celów, dzięki którym można poprawić jakość swojego życia.


Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej. Więcej informacji

Ustawienia plików cookie w tej witrynie są ustawione na „zezwalaj na pliki cookie”, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość przeglądania. Jeśli nadal korzystasz z tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz „Akceptuję” poniżej, wyrażasz na to zgodę.

Zamknij