Jak zacząć zmianę?
Wyobraź sobie, że jesteś w samolocie, którym kieruje autopilot. Zmierzacie do pewnego miejsca, lecz w trakcie podróży autopilot traci panowanie nad maszyną, a Ty jesteś jedyną osobą, która może złapać za ster, ale tego nie robisz, bo boisz się odpowiedzialności.
Tak samo jest w życiu, wiesz, że jesteś jedyną osobą, która może przejąć kontrolę nad twoim życiem, lecz z różnych powodów tego nie robisz. Oczekujemy zmian i wiemy, że są one nam potrzebne, dociera to do nas, lecz nie podejmujemy działania.
„Wszystko, czego doświadczasz dzisiaj, jest rezultatem wyborów, jakich dokonałeś w przeszłości” – Jack Canfield
Odpowiedzialność
Odpowiedzialność – gdy pomyślałem o pierwszym wpisie na blogu, od razu przyszło mi do głowy to słowo, jak myślisz dlaczego? Bo od tego wszystko się zaczyna, jeśli traktujemy swoje życie poważnie i chcemy dokonać zmian.
Kiedyś usłyszałem zdanie: “ludziom się po prostu należy, bez względu na to, czy wkładają w osiągnięcie swojego celu wysiłek, czy też nie” nie do końca tak jest. Oczywiście wierzę głęboko, że każdy z nas zasługuje na wszystko, co najlepsze, lecz tylko po wykonaniu odpowiedniej pracy.
W pierwszej kolejności, aby tego dokonać, należy wziąć odpowiedzialność za swoje poczynania i wszystko, czego doświadczasz (to, co jest w Twojej mocy). Gdy podejmiesz tę odważną decyzję, zrozumiesz, że każda zmiana w Twoim życiu to kwestia wyboru.
Oskarżanie i wymówki
Większość z nas posiada odruch, który powinniśmy wyrzucić do kosza, a jest nim obwinianie wszystkich i wszystkiego tylko nie nas samych. Bardzo mało jest osób na tyle odważnych, by od razu przyznali się do błędu. Nie chcemy spojrzeć tam, gdzie kryje się sedno problemu.
Już czas, byś przestał szukać poza sobą odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie osiągasz wymarzonych rezultatów w swoim życiu – odpowiedź masz w sobie – zadaj sobie odpowiednie pytanie.
100% odpowiedzialności za wszystko to ryzyko, że Ci się powiedzie
Wzięcie odpowiedzialności za swoje życie oznacza uznanie siebie za kreatora życia (wszystko w granicach rozsądku). Jeżeli zależy Ci na prawdziwym sukcesie, obojętnie jak go definiujesz, musisz zdać sobie z tego sprawę.
Oczywiście 100% odpowiedzialności jest rozumiany jako zakres naszych działań zależny od nas, bo nie można mieć pełnej kontroli. Istnieją pewne okoliczności, których nie zmienimy, ale możemy dostosować do nich naszą reakcję.
Wierzę, że każdy z nas ma moc, by zmienić swoje życie, poprzez zmianę swojego nastawienia i podejścia, poprzez zadanie sobie odpowiednich pytań. Krok po kroku do upragnionego celu. Jednak nie wydarzy się to, jeśli będziesz szukać odpowiedzi na zewnątrz. Nic się nie wydarzy, dopóki Ty się nie wydarzysz. Jak już sobie to uświadomisz, to uważaj, bo możesz wskoczyć na poziom wyżej.
Jak poprawić swoje wyniki?
- Odnajdź w swoich mniej przyjemnych doświadczeniach po 3 korzyści, jakie odniosłeś w perspektywie czasu.
Przytocz ze swojego życia, to zdarzenie. Zastanów się, kim dzięki temu się stałeś. Wypisz 3 korzyści, jakie widzisz z perspektywy czasu.
Np. Moje złe odżywianie doprowadziło mnie do stanu, w którym musiał interweniować lekarz. Na pierwszy rzut oko nie ma w tym nic dobrego, lecz z perspektywy czasu było to bardzo dobre wydarzenie. Aktualnie jestem bardziej świadomy tego, co jem, jak jem i kiedy jem. Znam swój organizm i dobrze się z tym czuje.
- Nazwij przeszłe wydarzenia – cennymi lekcjami.
To jak mówisz, ma znaczenie. To jak przepracujesz sytuacje również. Wypisz po kilka punktów do każdego zdarzenia, które chciałbyś, aby wyglądały inaczej. Opisz sytuację jak to się zadzieje, co wtedy zrobisz, jak możesz się na to przygotować, jak możesz stworzyć taką sytuację.
- Sprawdź kim się stałeś, dzięki tym zdarzeniom?
Podobnie jak w punkcie pierwszym, zastanów się, co dzięki temu zyskał jako osoba i/lub, co straciłeś?
- Przestań szukać winnych – szukaj okazji i szans.
Zadanie obowiązkowe dla każdego z nas. Cokolwiek się dzieje, weź za to odpowiedzialność – nie z obowiązku, lecz z przywileju, że możesz to zrobić. Zrób wszystko, co możesz, byś był z rezultatu zadowolony, a tego czego nie możesz zmienić, puść wolno.
- Jeśli masz problem z daną osobą – rozwiąż z nią swój problem.
Często bywa tak, że partnerce skarżymy się na szefa, koledze z pracy opowiadamy o problemach w domu, a swojej mamie o problemach finansowych. Oczywiście należy, czasami po prostu o tym porozmawiać, lecz jeśli jest to notoryczne, to zadaj sobie pytanie:
Czy aby na pewno do dobrej osoby kieruje komunikat?
Jeśli masz problem z szefem, to raczej ciężko będzie, aby sytuacja się zmieniła, jeśli rozmawiasz o tym z przyjacielem z innego miasta.
- Masz kontrolę nad swoimi: myślami, wyobrażeniami oraz działaniami, skup się na tym.
To, co myślisz i jak myślisz, zależy do Ciebie – o ile jesteś tego świadomy. Nauka obserwacji swoich myśli może tutaj znacznie ułatwić sprawę.
Pomocne może okazać się kilka pytań:
- Co się wydarzy, jeśli podejmę decyzję xxx, yyy itp?
- Kim się wtedy stanę?
- Na czym mi zależy?
- Czego się obawiam?
- Jak będzie wyglądało Twoje życie za 5 lat, jeśli podejmiesz tą decyzję?
- Jakie widzisz korzyści?
- A jakie zagrożenia?
Odpowiedzialność to ciężki temat, bo nie można poniekąd zmierzyć jej wyników. Jednak można zauważyć, kto tą odpowiedzialność bierze za siebie.
Powyższy wpis może być tylko zwykłym tekstem – chyba, że weźmiesz i zrobisz ćwiczenia. I tutaj zaczyna się odpowiedzialność.
Powyższe zadania nie muszą być miłe, nie musi Ci się chcieć. Nie zawsze to, co wygodne jest dobre.
Myślisz, że ich nie potrzebujesz? Zrób i daj znać 🙂